Seria książeczek “Mali Przyrodnicy” wydana przez wydawnictwo Wilga to przekład angielskiej serii napisanej przez Emily Bone. Autorka zgrabnie wybrała ciekawostki, które mogą stać się przyczynkiem do dalszych przyrodniczych poszukiwań. Równocześnie wiedzy nie jest za dużo i jest podana w przystępny sposób, napisana prostymi zdaniami i nieskomplikowanym językiem.

Oznacza to, że książeczki są interesujące zarówno dla dzieci całkiem małych (bo jest dużo ilustracji a niewiele tekstu), jak i dla większych (tych co uczą się czytać, jak i tych, którzy już umieją ale lubią ciekawostki, albo piękne i szczegółowe ilustracje, w które można się długo wpatrywać).

Dotychczas po polsku wydane zostało osiem książeczek z serii:
początkowo: Pory roku, Dzieci zwierząt, Owady i inne małe zwierzęta, Dinozaury,
a następnie kolejne cztery: Leśne stworzenia, Wybrzeże, Dzień i noc, Kwiaty.

We wszystkich użyta czcionka jest duża, więc dzieci, które zaczęły czytać mogą próbować swoich sił samodzielnie czytając serię Młodzi Przyrodnicy.
Doceniam, że każde narysowane zwierze jest nazwane – wolałabym jednak, gdyby tekst opowiadający historię, różnił się jakoś od czcionki którą są podpisywane gatunki – to ułatwiłoby czytanie.

Merytorycznie

Z książeczek można dowiedzieć się zarówno podstawowych informacji, jak i ciekawostek (sama byłam zdumiona, że w przypadku świetlików, zarówno samiec jak i samiczka stosują iluminację). Jest to świetny pretekst do rozmów z dziećmi o niezwykłych rozwiązaniach natury, oraz dalszych poszukiwań informacji. U nas niejednokrotnie czytanie tych książeczek prowadziło nas do pytań, dyskusji i poszukiwania dogłębniejszych informacji.

Ilustracje

Seria jest pięknie zilustrowana. Na każdej stronie znajdziemy kilka rysunków wiernie oddających wygląd zwierząt i roślin. Muszę przyznać, że te bardzo przypadły mi do gustu, bo wysoko cenię realistyczne rysunki. Dzięki nim, dzieci dowiadują się o rzeczywistym wyglądzie, a nie skarykaturalizowanym i uproszczonym niczym w kreskówkach. Po prostu do pięknie zilustrowanych publikacji u nas chętnie się wraca choćby dla samego oglądania szczegółów.

Format

Książeczki są “kompaktowych rozmiarów” – format a5 (jak szkolny zeszyt) i 32 strony powodują, że świetnie sprawdzą się w podróży. Skrzydełka okładek można wykorzystać na kilka sposobów. U nas sprawdziły się do oznaczania miejsca, gdzie skończyliśmy czytać razem (bardzo praktyczne gdy właśnie trzeba wysiadać z tramwaju – następnym razem można zacząć od tego samego miejsca). Córka często zakłada swoje ulubione strony i potem dopytuje o konkretne opisy. Sądzę, że skrzydełka – zakładki sprawdzą się też, gdy czytając na łące przyjdzie nam ochota, by nazbierać kwiaty do zielnika – takie zakładki są idealne by za nimi umieścić okazy 🙂
Choć można by je dodatkowo jeszcze wykorzystać i umieścić na nich kolejne ciekawostki.

Na koniec muszę napisać, że czuję jednak pewien niedosyt. A to dlatego, że znaczna część informacji dotyczy gatunków nie występujących w Polsce. Uwielbiamy przyrodnicze ciekawostki zarówno o roślinach, jak i zwierzętach, bez względu na to gdzie one występują. Jako edukator przyrody bardzo zwracam jednak uwagę na to, że często dzieci więcej wiedzą więcej na przykład o lwach i tygrysach niż o rodzimych dzikich kotach, jakimi są rysie i żbiki. Choć zdaję sobie sprawę, że może to być nie lada wyzwanie gdy wydaje się książki napisane za granicą.

Bardzo ciekawa jestem pozostałych, jeszcze nie wydanych książeczek z serii – o życiu stawu oraz o życiu pod ziemią.

A co znajdziecie w najnowszych książeczkach z tej serii?

DZIEŃ i NOC

Autorka zabiera nas na wędrówkę od zmierzchu do świtu śladami wielu zwierząt, dowiecie się co w nocy robią między innymi: skorpiony, jeże, lisy, misie koala, czy lamparty.

KWIATY

To podróż przez różnorodne bogactwo świata kwiatów, zarówno lądowych jak i wodnych, tych rosnących bezpośrednio w ziemi, czy wyrastających na drzewach.

LEŚNE STWORZENIA

Tym razem czeka nas spacer po lesie. Przyjrzymy się zarówno niewielkim owadom, jak pszczoły, świerszcze, czy chrząszcze, jak i większym od nich gryzoniom oraz ptakom, a także największym leśnym stworzeniom jakimi są jeleni i niedźwiedzie.

WYBRZEŻE

To będzie prawdziwy wodny rejs dookoła świata. A w trakcie dowiecie się między innymi jak wydry morskie radzą sobie z otwieraniem małży, w jaki sposób nieduża mątwa potrafi zmylić znacznie większego przeciwnika, oraz czemu arktyczne zwierzęta nie marzną w lodowatej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *