DZIKIE JEST DOBRE
to projekt realizowany w latach 2021–2023 wspólnie przez Fundację Dzieci w Naturę i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Celem projektu jest zbudowanie pola do dialogu różnych grup interesariuszy o często sprzecznych poglądach, odtworzenie więzi ludzi z przyrodą, wzrost świadomości nt. potrzeby ochrony i wzmocnienie skuteczności działań na rzecz ochrony przyrody.
W ramach projektu zaplanowaliśmy między innymi:
1. stworzenie trzech dzikich zakątków – jako miejsc wzorcowych w sposobie dbania o bioróżnorodność (wraz z tablicami informacyjno-edukacyjnymi):
a) Węgrzce – w niezagospodarowanym terenie zielonym przeznaczonym na przyszły park powstanie rodzima łąka kwietna ;
b) Wieprzec – „zdziczenie” zielonej przestrzeni przy Szkole Podstawowej (obecnie trawnik i tuje) poprzez utworzenie rodzimej łąki kwietnej i sadu;
c) Kraków – odtworzenie łąki wilgotnej na Zakrzówku, zdegradowanej przez brak użytkowania;
2. szereg działań aktywizujących społeczności lokalne i sieciujących je wokół problemu ochrony przyrody, w tym mikrowyprawy i warsztaty zbierania nasion rodzimych gatunków dzikich roślin;
3. przygotowanie internetowego poradnika interwencji na rzecz ochrony przyrody i przywracania terenów zdegradowanych;
4. webinary, spotkania, publikacje i inne działania pozwalające na rozpowszechnianie rezultatów projektu, jak i samej jego idei.
DZIAŁAJ NA RZECZ PRZYRODY
"Działaj na rzecz przyrody" to poradnik, w którym znajdziecie informacje o sytuacjach wartych podjęcia interwencji na rzecz przyrody i odtwarzania siedlisk na obszarach zabudowanych i w ich sąsiedztwie. Są tu także artykuły o gatunkach obcych i inwazyjnych. Zapraszamy do lektury.
Projekt „Dzikie jest dobre” realizowany jest przez Fundację Dzieci w Naturę oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z dotacji Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Wesprzyj Fundację