Jesteśmy zespołem edukatorów ogarniętych pasją dzikiej przyrody, którzy łączą siły w jednym celu: ochrony gatunku zagrożonego dziś wyginięciem — człowieka na łonie przyrody. Nasze działania ukierunkowane są też na odnowę więzi rodziców i innych dorosłych z lokalną przyrodą. Rozwijamy nowoczesną edukację ekologiczną skierowaną do dorosłych i dzieci.
Razem z całymi rodzinami, o różnych porach roku, na terenach miejskich, odkrywamy „małe Puszcze Białowieskie”, bagna i potoki, „miejskie Amazonki”, „Biebrze”, „dżungle”, motylowe łąki, opuszczone kamieniołomy. Wydajemy popularne spacerowniki dla dzieci i dorosłych po miejskiej przyrodzie. W ramach programu „Zielona Godzina” współpracujemy z przedszkolami, szkołami i ośrodkami dla dzieci z niepełnosprawnościami, organizując im czas na naturę w programie nauczania i grafiku. Angażujemy się w ochronę terenów zieleni, pracę Komisji Dialogu Obywatelskiego w Krakowie i zespołów zadaniowych. Proponujemy i promujemy rozwiązania, które sprawdziły się na świecie w ochronie przyrody i edukacji ekologicznej.
W 2017 roku zrealizowaliśmy projekt, który polegał na organizacji 8 mikrowypraw dla rodzin, wystawie fotografii i wydaniu spacerownika po dzikiej przyrodzie Krakowa, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na takie działania i chęć dalszej współpracy naszego zespołu w 2018 roku utworzyliśmy Fundację Dzieci w Naturę.
Tworzymy autorskie i nowatorskie narzędzia i formy edukacyjne, które są powielane także przez innych wykonawców. Nasze działania dają ludziom możliwość alternatywnego, ciekawego spędzania czasu w przyrodzie, bez konieczności dalekich podróży. Stawiamy na autentyczny i żywy kontakt z przyrodą dostosowany do potrzeb dzieci i dorosłych.
Naszą misją jest, aby ludzie spędzali więcej czasu w dzikiej przyrodzie w swojej najbliższej okolicy i dostrzegli w tym wartość.
Odpowiadamy na wyzwanie coraz częstszego u dzieci i dorosłych syndromu deficytu natury (‘nature deficit disorder’).
ZOBACZ NAS W DZIAŁANIU:
Jesteśmy organizacją, która zajmuje się nowoczesną edukacją przyrodniczo-ekologiczną poprzez prowadzenie zajęć w terenie. Działania kierujemy do dzieci, rodzin z dziećmi i dorosłych. Widzimy jak cenne i ważne jest obecnie budowanie więzi z naturą, zaczynające się od oswojenia z dziką przyrodą w najbliższej okolicy (dostępną nieraz w zasięgu spaceru czy krótkiej wycieczki komunikacją miejską). Dzięki oswajaniu, budowaniu świadomości o walorach przyrodniczych a także o ogromnych korzyściach z przebywania w naturze - możemy rozbudzić wrażliwość na piękno natury, zasiać ziarno pod pomysły ochroniarskie i rzecznicze w celu zachowywania natury a nie niszczenia jej, a także wesprzeć własne zdrowie i dobrostan psychiczny oraz przeciwdziałać coraz bardziej powszechnemu “syndromowi deficytu natury”, który dotyka nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W zabieganych czasach szybkiego życia - coraz częściej zaczynamy doceniać czas na odpoczynek, rekreację i kontakt z naturą, ale też coraz bardziej widzimy wpływ, jaki każdy z nas i ludzkość ogólnie wywiera na przyrodę zmieniając ją i przyczyniając się do zmian klimatu.
Nasza działalność polega m.in. na:
- prowadzeniu mini-ekspedycji naukowych w dzikie, przyrodnicze tereny w pobliżu placówek, także dla placówek specjalnych,
- prowadzeniu weekendowych mikrowypraw w miejsca dzikiej przyrody w mieście i na obrzeżach - skierowane do dorosłych i rodzin z dziećmi,
- opracowywaniu i wydawaniu pięknych spacerowników po dzikiej przyrodzie miast (zawierają opisane trasy z mapkami oraz ciekawe przyrodnicze artykuły) ,
- organizowaniu wyjazdów wakacyjnych i weekendowych dla rodzin z dziećmi - w odleglejszą - dziką przyrodę (np. w góry).
Wesprzyj Fundację