Projekt „Przyroda miasta i okolic jako przestrzeń spotkania dzieci z lokalną przyrodą i przeciwdziałania syndromowi deficytu natury” współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zrealizowaliśmy od kwietania do września 2019 roku.
Naszym zadaniem była popularyzacja przyrody wśród krakowianek i krakowian. W zrealizowanych zajęciach edukacyjnych lokalna przyroda (nearby nature), była przestrzenią spotkania dzieci i dorosłych z bogactwem fauny i flory, różnorodnością biologiczną miasta. Odkrywaliśmy ją bez konieczności wyjeżdżania z miasta jako przestrzeń bliską tzn. dostępną na co dzień. Zadanie odpowiadało na wyzwania, jakim jest syndrom deficytu natury u dzieci (nature deficit disorder).
Autorem tego pojęcia jest Richard Louv, który opisał szereg deficytów rozwojowych, spowodowanych miedzy innymi brakiem regularnego kontaktu młodych ludzi z naturą. Naszym celem było stworzenie od podstaw atrakcyjnej oferty terenowej edukacji ekologicznej, jako odpowiedzi na to wyzwanie. Zrealizowaliśmy 25 zajęć przyrodniczo-edukacyjnych w 12 lokalizacjach w Krakowie. Wyedukowaliśmy 584 dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół.
Wydaliśmy też prostą broszurę „Zielona godzina”: podręczny niezbędnik.
Co więcej, udało się też stworzyć program zajęć edukacji ekologicznej dla dzieci z niepełnosprawnościami i dzieci z autyzmem, która może posłużyć do rozwijania tego typu zajęć edukacyjno-terapeutycznych w przyszłości. Zrealizowaliśmy 5 takich zajęć dla 51 dzieci z niepełnosprawnością.
Poniżej znajdziecie artykuły napisane w ramach projektu. Zaprosiliśmy autorki-ekspertki, w tym praktyczki edukacji ekologicznej, do napisania tekstów popularno-naukowych na temat wyzwań outdoorowej edukacji, problemów ochrony przyrody i dobrych rozwiązań w edukacji terenowej. Opisały przykłady inspirujących, bo sprawdzonych działań edukacyjnych i oddolnych inicjatyw z polskich miast dużych i małych.
Projekt „Przyroda miasta i okolic jako przestrzeń spotkania dzieci z lokalną przyrodą i przeciwdziałania syndromowi deficytu natury” był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
Wesprzyj Fundację