Webinarium - Dzikie jest dobre... ale dlaczego?

baner 3 1
nieoswojony / pierwotny / naturalny / nietknięty / straszny / przerażający / przeraźliwy / nieokiełzany / dziwny / niedostępny / nieprzystępny… to tylko niektóre synonimy słowa „dziki”.
Pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy, że coś jest „dzikie” może być więc trochę nieprzyjemne.
Tym razem porozmawiamy o DZIKIEJ PRZYRODZIE - o jej walorach, dobrodziejstwach i dobroczynnym wpływie na nas ludzi. Postaramy się odczarować „dzikie” jako „złe”, pokażemy jakie są blaski dzikości. ????????
✨ Co to są usługi ekosystemowe? Jakie mają znaczenie dla nas w codziennym życiu?
✨ Jakie korzyści daje nam przebywanie w dzikiej przyrodzie?
✨ W jaki sposób dziś coraz częściej odchodzimy od naturalnej dzikości myśląc o urządzaniu terenów zielonych?
✨ Czemu troska o rodzimą dziką przyrodę jest tak bardzo ważna?
✨ Jakie interwencje można podejmować, by chronić przyrodę wokół nas?
✨ Jak można w dobry sposób „zdziczać” tereny w mieście i na wsi?
? Na te i inne pytania odpowiedzą prowadzący webinar:
? Rafał Bobrek - biolog, ornitolog, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
? Kasper Jakubowski - architekt krajobrazu i edukator przyrody. Kocha eksplorować miejskie nieużytki. Realizuje się w ojcostwie blisko natury. W 2020 ukazał się jego ebook o czwartej przyrodzie w mieście; oprócz tego pisze, sadzi, renaturyzuje i opracowuje grafikę w Fundacji Dzieci w Naturę
? Joanna Kajzer-Bonk - biolożka i przyrodniczka. Miłośniczka dzikich zakątków, dalekich i bliskich. Aktualnie pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w ekologii i ochronie przyrody. Edukatorka i koordynatorka kilku projektów edukacyjnych. Jej największą radością jest odkrywanie świata z synkiem Wojtusiem. Uważa, że rozbudzenie zainteresowania przyrodą to największa szansa na jej ochronę w przyszłości.
? Olga Maj - leśnik i podróżnik ciągle w ruchu. Uwielbia spędzać czas w lesie o każdej porze roku, nieważne czy jest to lita sośnina nadmorska czy górski las mieszany. W Fundacji Dzieci w Naturę prowadzi mikrowyprawy i wyjazdy dla rodzin, grzebie w martwym drewnie, błocie i biega z siecią entomologiczną.
? Aleksandra Pępkowska-Król – przyrodniczka, miłośniczka obcowania z przyrodą, motyli, łąk i wciągających torfowisk. Zawodowo zaangażowana w ochronę przyrody, od ponad 10 lat w krakowskim zespole OTOP. Prywatnie mama 4-letniego Jerzyka – wielkiego amatora chodzenia po bagnach.
? Anna Warzyńska - edukatorka przyrody i przewodnik beskidzki. Miłość do przyrody drzemie w niej od najmłodszych lat, kiedy jeździła w góry, czy pod namiot z rodzicami lub w harcerstwie. Prywatnie mama dwójki dzikich dzieciaków, z którymi wzajemnie zaraża się ciekawością natury. Uwielbia chwytać chwile w przyrodzie — w zdjęcia.
? Webinar odbędzie się na fanpejdżu "Dzieci w naturę" będzie rejestrowany i udostępniony także na innych kanałach organizatorów.
-----
Webinar organizowany jest przez Fundację Dzieci w Naturę oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w ramach projektu „Dzikie jest dobre” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.